29.01. 2013 RAHVUSVAHELINE KONVERENTS – „EUROOPA HING – Euroopa põhiväärtused ning nende roll kriisist väljumisel”

Tosina jagu loovaid riigimehi eesotsas Schumani, Adenaueri ja De Gasperiga tõid 60 aastat tagasi Euroopa välja eksistentsiaalsest kriisist, olles saanud innustust ja sihikindlust euroopalikest vaimsetest väärtustest. Nad uskusid, et demokraatia saab toimida vaid kindlal vaimsel alusel, vastasel juhul manduks see türanniasse või anarhiasse.

Tunne KELAM


Koolituskeskus Pro Patria, Robert Schumani Fond, Konrad Adenaueri Fond ja Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam esitlevad: 

RAHVUSVAHELINE KONVERENTS – „EUROOPA HING – Euroopa põhiväärtused ning nende roll kriisist väljumisel”

Reedel, 8. veebruaril 2013
Nordic Hotel Forumi konverentsikeskuses (Tallinn, Viru Väljak 3, www.nordichotels.eu)Konverentsi avamine 


Euroopa Parlamendi saadik TUNNE KELAM on hariduselt ajaloolane. Kuulub alates 2004. aastast EP Euroopa Rahvapartei (ERP) fraktsiooni. On europarlamendi väliskomisjoni liige, julgeoleku- ja kaitse allkomisjoni liige ning tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni asendusliige. Tunne Kelamil on märkimisväärne roll Eesti rahvusriigi taastamisel. 23. augustil 1987 võttis osa esimesest Hirvepargi meeleavaldusest ning järgmisel aastal asus ta ühes MRP-AEG grupi liikmetega organiseerima Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei moodustamist (asutati 23. august 988). Oli 1989–1990 üks kodanike komiteede liikumise ja Eesti Kongressi eestvedajatest. Riigikogu liige 1992–2003: juhtis 1992–1995 Eesti delegatsiooni Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees, 1997–2003 Riigikogu Euroopa Asjade Komisjoni esimees, 2002–2003 Euroopa Tulevikukonvendi liige. Tunne Kelami algatusel võeti Euroopa Parlamendis 2009 aastal vastu resolutsioon  „Euroopa südametunnistuse ja totalitarism“  ja novembris  2012 ELi küberjulgeoleku ja -kaitse raport.
Konrad Adenaueri Fondi Eesti esinduse juht THOMAS SCHNEIDER on majandusteadlane (Chemnitzi Tehnikaülikool ja Southamptoni Instituudi ärikool) ning on pidanud loenguid rahvusvahelistest poliitikasüsteemidest Mittweida ülikoolis Saksamaal. Schneider on töötanud mitu aastat Saksa Bundestagis büroo juhatajana. 1990. aastal asutas koos sõpradega Noorte Kristlike Demokraatide kohaliku ühenduse ning on olnud mitmel tasandil aktiivne CDU/CSU noorteorganisatsioonis Junge Union. Schneider esindas Junge Unioni Noorte Euroopa Rahvaparteis ning on Noorte Demokraatide Liidu aseesimees. Pärast oma koduregioonis linna ja maakonna nõunikuks valituks osutumist tegutses aktiivselt mitmes CDU ühenduses.Väärtused, poliitika ja majandus – Euroopalik lähenemine


Euroopa Parlamendi saadik, Konrad Adenaueri Fondi esimees, EP endine president dr HANS-GERT PÖTTERING on ainus Euroopa Parlamendi liige, kes on alates esmakordsest ametisse valimisest 1979. aastal olnud järjepidevalt teenistuses kuni tänaseni. Ta oli Euroopa Parlamendi president (2007–2009), EPP-ED grupi Euroopa Parlamendis aseesimees (1994–1999) ja esimees (1999–2007). Pöttering oli tegev Euro-Vahemere Parlamentaarsel Assambleel (2008–2009). Välissuhete komitee liige. Julgeoleku ja kaitse ning desarmeerimise Euroopa Parlamendi allkomisjoni endine esimees (1984–1994). Alates 2010. aastast on Pöttering Konrad Adenaueri Fondi esimees. Teda on autasustatud mitmete teenetemärkidega Saksamaal, Itaalias, Austrias ja mujal.Euroopa hinge otsides


Euroopa Uuringute Schumani Keskuse direktor JEFF FOUNTAIN on Euroopa Lootuse Ümarlaua esimees. Fountain on pärit Uus-Meremaalt, kuid on Euroopas elanud juba üle 35 aasta, omades Hollandi passi. Peale 20 aastat YWAMi Euroopa juhi tööd asutas koos Rahvaste Ülikooliga tegutseva Schumani-nimelise Euroopa õpingute keskuse. Fountain kirjutab arvamusveergu Weekly Word (Nädala Sõna) ja toimetab ajakirja HOPE (Lootus). Ta on kirjutanud mitu raamatut, sealhulgas „Living as people of hope” („Elades nagu lootuseinimesed”) ja „Deeply Rooted” („Sügavalt juurdunud”).

Eesti Vabariigi kaitseminister, Isamaa ja Res Publica Liidu esimees URMAS REINSALU töötas enne praegusele positsioonile asumist Riigikogu IRL fraktsiooni esimehena. Reinsalu on hariduselt jurist. Teda on kolmel korral valitud Riigikokku, kus ta on olnud nii sotsiaal- kui ka põhiseaduskomisjoni esimees. Ta on töötanud EV president Lennart Meri kantselei direktorina. Urmas Reinsalu on kaitseliitlane, Eesti Omanike Keskliidu ja Eesti Juristide Liidu liige.


World Security Network Foundation’i president Dr. HUBERTUS HOFFMANN on suurima

kõrgetasemelise välis- ja kaitseküsimuste võrgustiku (www.worldsecuritynetwork.com ja

www.codesoftolerance.com) asutaja ning president. See võrgustik edendab uut välispoliitikat (nn World 3.0) ja sallivusnorme. Dr Hoffmann on aastaid töötanud kaitseküsimuste nõunikuna Euroopa Parlamendis, Saksa Bundestagis ja Ameerika Ühendriikide Senatis. Ta on Georgetown University strateegiliste ja rahvusvaheliste uuringute keskuse teadur. Samuti on ta töötanud Valge Maja pressikeskuse ajakirjanikuna, ZDFi toimetajana ja Saksa suurte meediafirmade tegevdirektorina. 1992. aastal koostati tema juhtimisel Eesti Komitee aruanne (komitee presidendi Tunne Kelami palvel) Balti Hansapiirkonna (Kaliningrad, Leedu, Läti, Eesti) tuleviku kohta; see aitas luua Baltimaades stabiilsed demokraatlikud riigid. Alates 1995. Aastast on ta edukas ettevõtja, kes on investeerinud eri ettevõtetesse 3,3 miljardit eurot. 2012. aastal avaldas ta raamatu oma kauaaegsest mentorist pealkirjaga "True Keeper of the Holy Flame. The Legacy of Pentagon Strategist and Mentor Dr. Fritz".
Veneetsia Rahvusvahelise Ülikooli president Suursaadik UMBERTO VATTANI on õigusteaduste doktor (1960) ja Rooma Ülikooli politoloogia doktor (1962). Samal aastal asus Vattani diplomaatilisse teenistusse, osaledes Itaalia delegatsiooni töös ÜROs (New York) ja OECDs  (Pariisis), hiljem sai temast Itaalia Suursaatkonna nõunik Londonis ja 1978 Itaalia peaministri kabinetiülem. Peale paariaastast tööd Londoni Suursaatkonna asejuhina nimetati peaministri nõunikuks välisküsimustes ja isiklikuks esindajaks (Sherpa) G7 tippkohtumistel 1988–1992. Vattani on olnud suursaadik Saksamaal, alaline esindaja Euroopa Liidu juures ja kahel korral Itaalia välisministeeriumi kantsler. Vattanil on Bonni Ülikooli Ehrenbürger tiitel ning ta on Berliini Freie Universität Akadeemilise Senati auliige. Lisaks on ta Shanghai Tongji Ülikooli hoolekogu liige ja auprofessor.Euroopa hinge peegeldused ühiskonnas


Tartu Ülikooli riigiõiguse professor ÜLLE MADISE on 2009. aastast alates Eesti presidendi õigusnõunik. Madise on olnud Justiitsministeeriumi avaliku õiguse osakonna spetsialist ja juhataja, Tartu Ülikooli lektor, Riigikogu põhiseaduskomisjoni nõunik-sekretariaadijuhataja, Riigikontrolli II auditiosakonna peakontrolör ning Vabariigi Valimiskomisjoni liige, Tallinna Tehnikaülikooli avaliku õiguse professor. Ta on avaldanud artikleid ajakirjanduses ja teadusajakirjades, osalenud põhiseaduse kommenteeritud väljaannete koostamisel 2002. ja 2008. aastal. 2011. aastal tunnustati teda tiitliga  aasta teenäitaja. Madise on 2012. aastal ilmunud koguteose „Eesti Vabariigi põhiseadus. Kommenteeritud väljaanne” peatoimetaja.
Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku peapiiskop ANDRES PÕDER on teeninud mitmeid EELK kogudusi: aastatel 1976–1979 Viru-Nigula ja Kunda kogudust, 1979–1983 Suure-Jaani ja Kõpu kogudust, 1983–1990 Räpina ja Mehikoorma kogudust ning 1990–2005 Pärnu Eliisabeti kogudust. Koguduste teenimise kõrval on ta täitnud Võru praostkonna abipraosti ja Pärnu praostkonna praosti kohustusi ning olnud konsistooriumi assessor. Põder on pälvinud mitmeid autasusid.


Euroopa Komisjoni transpordivoliniku Siim Kallase kabinetiülem HENRIK HOLOLEI juhtis enne komisjoni tööle asumist 2004. aastal Eesti ettevalmistusi Euroopa Liidu täisliikmeks saamiseks. Ta on pikka aega töötanud Riigikantseleis nii euroministri nõuniku (1995–1996), eurointegratsiooni büroo juhataja (1996–2001; 2002–2003), valitsuse nõuniku kui ka ELi asjade direktorina (2003–2004). Sel perioodil oli ta Eesti Euroopa Liiduga ühinemist koordineerinud kõrgemate ametnike nõukogu esimees ja Euroopa Liiduga ühinemisläbirääkimisi pidanud delegatsiooni liige. Ta on töötanud ka Eesti Vabariigi valitsuses majandusministrina (2001–2002) ning olnud valitsuse esindaja asetäitja Euroopa Tulevikukonvendis (2002–2003).
Euroopa Uuringute Keskuse (CES) teaduslike uurimuste juht ROLAND FREUDENSTEIN oli varem Konrad Adenaueri fondi Berliini osakonna Euroopa ja välisasjade juhataja ning Konrad Adenaueri fondi Varssavi osakonna juhataja, samuti  Euroopa Komisjoni välis- ja julgeolekupoliitika korraldusmeeskonna liige. Ta on õppinud politoloogiat, jaapani keelt ja kultuuri, majandust ja rahvusvahelisi suhteid Bonnis ja Los Angeleses. Freudenstein on avaldanud artikleid rahvusvahelise julgeoleku ning Kesk-Euroopa ja Saksamaa välispoliitika teemadel.

Euroopa hing eri valdkondades


Postimehe ajakirjanik EVELYN KALDOJA lõpetas 2007. aastal Tartu Ülikooli magistrikraadiga võrdlevas politoloogias. Alates 2004. aastast töötab Postimehes ajakirjanikuna, sh 2007. aastast välistoimetuse juhatajana. Kaldoja on olnud Eesti Üliõpilaslehe toimetaja.

De Gasperi Foundation’i esimene peasekretär, Bari Ülikooli lepingute ajaloo ja rahvusvahelise poliitika professor ANTONGIULIO de’ROBERTIS õpetab ka Rooma La Sapienza Ülikoolis ning Peterburi Riigiülikoolis. Ta oli mõne aasta Itaalia partei Democrazia Cristiana ida-lääne suhete konsultant. Hiljem töötas mitu aastat De Gasperi fondi peasekretärina. Praegu on de Robertis ka Itaalia-Atlandi komitee asepresident.Rooma-Katoliku Kiriku Eesti Apostellik Administraator ja Piiskop PHILIPPE JOURDAN kuulub alates 1980. aastast Opus Dei personaalprelatuuri. Ta ordineeriti 1988. aastal preestriks, misjärel liitus Preestrite Püha Risti ühinguga. Jourdan töötas ülikooli kaplanina Pariisis (1988–1992), võttes muu hulgas osa ka Ülemaailmsete Noortepäevade ettevalmistamisest. Hiljem (1992–1996) oli ta vaimulik juhendaja Opus Dei prelatuuris Prantsusmaal. 1996 tuli Jourdan Eestisse, kus elab ja töötab siiani. 1996. aastal nimetati ta ülemvikaariks. Selle aja jooksul on ta olnud ka Pühade Peetruse-Pauluse katedraali koguduse preester Tallinnas (1999–2001). Alates 2004. aastast on ta Eesti Kirikute Nõukogu asepresident, olles alates 1997. aastast olnud seal kui katoliku kiriku esindaja.
Eesti Vabariigi haridus- ja teadusminister JAAK AAVIKSOO teenis enne praegusele positsioonile asumist Eesti Vabariiki neli aastat kaitseministrina. 1990n. aastatel on ta olnud nii kultuuri- ja haridusminister kui ka haridusminister. Jaak Aaviksoo lõpetas 1976. aastal Tartu Riikliku Ülikooli füüsika-keemiateaduskonna füüsika osakonna teoreetilise füüsika erialal cum laude. Ta on kaitsnud PhD kraadi ning valitud Tartu Ülikooli optika ja spektroskoopia professoriks. Aaviksoo on olnud Tartu Ülikooli prorektor ja valitud kahel korral Tartu Ülikooli rektoriks, teadussaavutuste eest valitud Eesti Teaduste Akadeemia liikmeks, Turu Ülikooli audoktoriks ja Academia Europaea liikmeks. Väljapaistvate teenete eest on Aaviksood autasustatud mitme teenetemärgiga Eestis, Soomes ja Prantsusmaal.
Tallinna Ülikooli Eesti Demograafia Instituudi direktor LUULE SAKKEUS on Tallinna Ülikooli Eesti Demograafia Instituudi direktor ja vanemteadur. Ta on majandus-, sotsioloogia- ja demograafiaharidusega rahvastikuteadlane, kes on oma teadlastee algusest 1970. aastate lõpus tegelenud Eesti rändeprotsesside kaardistamisega. Viimasel kümnendil on lisandunud oluliste teemadena rahvastiku vananemise ja rahva tervisega seotud uurimisvaldkonnad. 2011. aastal valiti neljaks aastaks Eesti statistikanõukogu esimeheks. Sakkeus pälvis ühes kolleegidega 2000. aastal Eesti riikliku teaduspreemia sotsiaalteaduste vallas.
Riigikogu sotsiaalkomisjoni esimees MARGUS TSAHKNA on poliitik. Tsahkna kuulub alates 2000. aastast Erakonda Isamaa ja Res Publica Liit (IRL). 2007–2010 töötas Isamaa ja Res Publica Liidu peasekretärina, 2002–2003 Tartu Linnavolikogu Isamaaliidu fraktsiooni nõunikuna , 2003–2006 Riigikogu Isamaaliidu fraktsiooni info- ja pressinõunikuna ning oli Tartu Linnavolikogu liige 2003–2007, Tõnis Lukase asendusliikmena XI Riigikogu liige. Tsahkna on SA Keskkonnainvesteeringute Keskus nõukogu liige, MTÜ Tartu Kristlik Noortekodu juhatuse liige, Kindral Johan Laidoneri Seltsi, Eesti NATO Ühingu ja üliõpilaskorporatsioon Sakala liige.Kokkuvõtted ja lõpetamine


Pro Patria Koolituskeskuse juhatuse esimees TRIVIMI VELLISTE on poliitik, diplomaat ja muinsuskaitsetegelane. Ta on üks muinsuskaitseliikumise ja Eesti kodanike komiteede liikumise algatajaid. 1992–1994 Eesti Vabariigi välisminister, 1994–1998 EV suursaadik ÜROs. Aastail 1999–2011 oli Velliste Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige ja üks Balti Assamblee juhte, Riigikogu muinsuskaitseühenduse esimees. Velliste on mitme seltsi esimees või auesimees. Teda on autasustatud Riigivapi II klassi ordeniga, samuti Läti, Poola, Norra jt riikide aumärkidega.Vaata konverentsi fotogaleriid