14.06. 2016 75 aastat juuniküüditamisest Euroopa Parlamendis

Mälestamaks 75 aasta möödumist 1941.a. juuniküüditamisest, avas Euroopa Parlamendi liige Tunne Kelam täna Euroopa Parlamendis Okupatsioonide muuseumi näituse ”Ründed ja ränded”, mille on koostanud Sander Jürisson ja Martin Andreller.  Koostöös Okupatsioonide muuseumiga jääb näitus Euroopa Parlamendis külastajatele avatud 17. juunini.


Tunne Kelami sõnul oli  eestlaste, lätlaste ja leedulaste tragöödia aastal 1941 inimsusevastane kuritegu.

„See polnud hälve või viga, vaid totalitaarse režiimi olemuslik koostisosa - totalitarism oma tavapärases aktsioonis,“ ütles  Eesti saadik.  „Seetõttu on 1941.a. toimunu tähtis teada kõigile Euroopa rahvastele.  Ta peab muutuma osaks  Euroopa ühisest ajaloost, mida ei tohi unustada. Ainult nii on võimalik ära hoida sääraste massiliste puhastusaktsioonide kordumine tulevikus.“

Sõnavõttudega esinesid Euroopa Parlamendi asepresident Maidread McGuiness, Euroopa Rahvapartei fraktsiooni asepresident Siberis küüditatute peres sündinud Sandra Kalniete, Eesti suursaadik Belgias Gert Antsu, Leedu Seimi liige ja endine välisminister Audonius Aźubalis. 

Näitus “Ründed ja rändedˮ räägib Eestile 20. sajandil osaks saanud kaotustest, vähemusrahvaste saatusest, põgenike ja sisserändajate vooludest ning nende mõjust tänapäevale.

FOTOD näituse avamiselt