05.10. 2016 Aeg kasutada punast kaarti. Venemaa Süürias ei ole osa lahendusest, vaid probleemist

Euroopa Parlamendi saadikute valdav enamus avaldas täna teravat kriitikat Venemaa tegevuse üle Süürias.

Tunne Kelam, kes esindas Euroopa Parlamendi täiskogu istungi debatil olukorrast Süürias Euroopa Rahvapartei fraktsiooni, rõhutas, et Süüria inimestele ei ole vaja järjekordseid hukkamõistvaid resolutsioone. „Inimesed Süüriast on kõik need aastat meilt palunud, ja paluvad ka praegu teatavaid elementaarseid asju, „ütles väliskomisjoni liige Tunne Kelam. "Inimolendid selles inimeste loodud põrgus paluvad meil kehtestada lennukeelutsoonid ning luua turvalised piirkonnad Süürias."

Tunne Kelami hinnangul on Venemaa lõplikult tõendanud, et ta pole osa lahendusest, vaid osa probleemist.


"Putini huvi ei ole võidelda ISIS-ega, vaid kindlustada diktaator Assadi toetamisega omaenda mõjupiirkonda Lähis-Idas. Peame mõistma, et seda kriisi pole võimalik lahendada nende abiga, kes on süüdi sõjakuritegudes, kes kasutavad kobarpomme, mürkgaasi, purustavad haiglaid ning tapavad sadu lapsi."

Tulemus on Kelami sõnul Orwelli stiili meenutav arusaam rahust. Ta tsiteeris riigisekretär John Kerryt: "Seal, kus nad on muutnud maa kõrbeks, nimetavad nad seda rahuks."

Kelami arvates on põhiprobleem selles, et Euroopa Liit on üha otsustusvõimetu midagi konkreetset ette võtma, peale humanitaarabi, mille kohale toimetamine on blokeeritud Vene pommirünnakute tõttu.

Kõneleja sõnul on Euroopa Liit jõudnud pöördepunktini. "Oleme piisavalt vibutanud kollaseid kaarte, seda tegi ka president Obama kolme aasta eest. Nüüd on aeg kasutada punast kaarti," tõdes Kelam, kes nõudis strateegiliste sanktsioonide kehtestamist Venemaa suhtes.

Euroopa Parlamendi üks mõjukamaid poliitikuid, Euroopa Rahvapartei fraktsiooni esimees Manfred Weber ütles täna samuti, et Euroopa peab mõistma, et Putinist ei saa partnerit nii kaua kui viimane arvab, et relvaga saab poliitikat juhtida. „Mitte ainult Bashar al-Assad üksi ei ole oma rahva massimõrvar ja miljonite tsiviilisikute surma eest vastutav - Putin on siin tema liitlane. Ma ei näe võimalust, et Nord Stream 2 projekt läheb edasi, niikaua kui Putin pommitab tsiviilisikuid, ” ütles Weber.