28.01. 2011 USA filmide nädalaga tähistatakse Ronald Reagani 100. sünniaastapäeva

KINO ARTIS PRESSITEADE
4. – 10. veebruaril korraldab Tallinnfilm koostöös Tunne Kelami büroo ja USA saatkonnaga USA filmide nädala, mille raames linastatakse Tallinnas kinos Artis ja Tartus kinokeskuses Cinamon mängufilme, kus teeb näitlejana kaasa "külma sõja" lõpetajana ajalukku kirjutatud president Ronald Reagan.

Ameerika Ühendriikide 40. president Ronald Reagan oleks 6. veebruaril 2011 saanud 100-aastaseks. Tema näitlejakarjäärist armastatakse rääkida, ent väga vähesed on Reaganit kinolinal näinud. Raadio spordikommentaatorina meelelahutuskarjääri alustanud hilisem president ei saavutanud kinonäitlejana küll maailmakuulsust, kuid kehastas nii pea- kui kõrvalosades enamasti sirgeselgseid ja patriootilisi kangelasi mitmekümnes Hollywoodi suurstuudio filmis. Nende filmide koopiad on võrdlemisi rariteetsed ning seda olulisem on, et need linastuvad siin eestikeelsete subtiitritega.
 
Artise ja Cinamoni ekraanidele jõuavad Reagani varasemad rollisooritused kõrvalosades sõjaeelse Ameerika kinosid vallutanud draamas "Sünge võit" (peaosas Bette Davis) ja sõjaseikluses "Santa Fe sangarid". 1953. aastal valminud vesternis "Seadus ja kord" on Reaganil kehastada peaosa, samuti 1957. aasta allveedraamas"Mereväe põrgukassid", mis on ainus kinofilm, kus hilisem president jagab ekraani oma abikaasa Nancy Davisega. Ekraanil on ka esimene spetsiaalselt televisiooni tarbeks filmitud mängufilm "Tapjad" Ernest Hemingway samanimelise lühijutu ainetel, milles Reaganil on erandlikult kehastada negatiivne karakter. Tallinna publik näeb ka kaht täiesti vastandlikku linateost rariteetsetelt arhiivikoopiatelt: Reagani läbimurdefilm "Kings Row" oli väidetavalt presidendi lemmik, perekomöödiaga "Bonzo uneaeg" lõbustasid end aga Ameerika demokraadid, kui tuli tahtmine presidenti parastada.
 
Filmidele eelnevad sissejuhatused avavad Reagani elu tahke ekraanil ja selle taga ning ühiskondlikke olusid, milles need filmid on valminud. 6. veebruaril kl 17:30 toimub kino Artis suures saalis Ronald Reaganiga seotud vestlusring, kus Mart Laari juhtimisel räägivad oma kokkupuudetest presidendiga ja tema mõjust maailmapoliitikale Lagle Parek, Jüri Luik ja Viido Polikarpus. Sissepääs sama õhtu kinopileti või filminädala passiga.
 
Filminädala idee autor on IRLi Välispoliitika Nõukogu. Filminädal toimub Ameerika saatkonna kaastoetusel ning selle raames avaldatud seisukohad, leiud ja järeldused või soovitused kuuluvad nende autori(te)le ega väljenda Ameerika Ühendriikide valitsuse vaateid.
 
Seansside kava ja lisainfo:

  
Seansside algus kl 19:00.   Kino Artis   Kinokeskus Cinamon   
  
R 04.02.2011   Kings Row      
  
L 05.02.2011   Mereväe põrgukassid Hellcats of the Navy      
  
P 06.02.2011   Santa Fe sangarid Santa Fe Trail   Tapjad The Killers   
  
E 07.02.2011   Seadus ja kord Law and Order   Santa Fe sangarid Santa Fe Trail   
  
T 08.02.2011   Sünge võit Dark Victory   Seadus ja kord Law and Order   
  
K 09.02.2011   Bonzo uneaeg Bedtime for Bonzo   Sünge võit Dark Victory   
  
N 10.02.2011   Tapjad The Killers   Mereväe põrgukassid Hellcats of the Navy   
  
Asukoht ja kontakt:   Solaris keskus, III korrus Estonia pst 9, Tallinn Tel 6631380 www.kino.ee   Tasku keskus, IV korrus Turu 2, Tartu Tel 6304113 www.cinamon.ee   
  
Piletiinfo:   Piletid hinnaga 3.20-4.80 € saadaval kino kassas ja Piletilevi müügipunktides. Filminädala passiga piletid 25% soodsamalt!   Piletid hinnaga 3.51-4.79 € saadaval kinokeskuse kassas ja veebis www.cinamon.ee.