19.08. 2013 ERSP tähistas Pilistveres 25. juubelit

ERSP tähistas Pilistveres 25. juubelit
Eesti Rahvusliku Sõltumatuse Partei (ERSP) tähistas täna 25. juubelit Pilistveres Viljandimaal, kus toimus veerandsada aastat tagasi ERSP asutamiskoosolek. ERSP oli tollase Nõukogude Liidu alal esimene demokraatlik erakond.
IRLi esimees Urmas Reinsalu ütles täna Pilistveres, et IRL võib uhkusega oma sünnipäeva pidada 20. augustil, kui loodi ERSP. „Nende meeste ja naiste julgus, kes selle sammu astusid, pani aluse sellele, et Eesti riik ja Eesti kodakondsus taastati järjepidevuse alusel. Vastasel juhul oleks Eesti tuleviku üle saanud otsustada kõik siinsed nõukogude sissekirjutusega elanikud. Elaksime riigis, mis oleks Venemaa mõjusfääris ja kuulumisest NATOsse ning Euroopa Liitu võiksime vaid unistada. Meie poliitiline keskkond oleks nagu Tallinna linnavõim,“ rääkis Reinsalu.
 
Reinsalu toonitas, et ERSP asutamine märgib seda, et Eesti inimestel tekkis julgus sõnastada Eesti rahva poliitilised sihid ja sõnastati põhimõttelised lähtekohad valikute kohta, mis Eesti rahval ees seisis. Taastatud Eesti riik oli tema sõnul ERSP poliitilise visioon, mistõttu jääme neid mehi ja naisi üle põlvede meeles pidama ja tänama.
 
ERSP asutajaliikme ja Europarlamendi saadiku Tunne Kelami sõnul esitati 25 aastat tagasi ERSP asutamiskoosolekul illusioonidevaba nägemus Eesti olukorrast. Pilistveres öeldi Kelami sõnul avalikult välja, et rahvusriik on ainus vahend ja tagatis Eesti rahva olukorra lahendamiseks. 
 
„ERSP algatajad tundsid vajadust teha lõpp kompartei võimumonopolile,  kehtestada mitme partei süsteem ning esitasid tegevuskava, et venestamissurve alla asetatud eestlased võiksid rahvusena kestma jääda,“ ütles Kelam.
 
„ERSP astumine Nõukogude Eesti tegelikkusesse purustas aastakümneid kehtinud tabu, mille kohaselt kompartei kõrval ei tohtinud olla ühtegi teist poliitiliselt organiseerunud jõudu. ERSP rajamine murdis paisu. Niipea kui selgus, et poliitilise erakonna asutamine pole enam karistatav, järgnes uute parteide asutamise laine, seda mitte üksnes Eestis, vaid ka mujal Nõukogude Liidus.  ERSP organisatsiooniline struktuur ja demokraatlik põhikiri said mitmeti eeskujuks järgnevatele parteidele,“ meenutas Kelam.


Lisainfo:

Kaido Kukk
IRLi pressiesindaja
58046430