07.10. 2015 EL on eemalehoidumisega Süüria konflikti lahendamisest sattunud hea samariitlase rolli

Pikaajalise eemalehoidmisega Süüria konflikti lahendamisel on Euroopa Liit sattunud hea samariitlase rolli, ütles Tunne Kelam täna Strasbourgis Euroopa Parlamendi Süüria kriisi arutelul. 

"Meie osaks on saanud tegelemine katastroofi tagajärgedega, põgenikevoolude vastuvõtmise ja ümberjaotamisega," ütles Euroopa Rahvapartei (ERP) fraktsiooni liige Kelam.  "Esmaselt vajalik on kriisi põhjuste tervendamine, milles niihästi  USA kui ka EL on olnud kõhklevad ning kindla käitumisjooneta."


Tunne Kelam kutsus Euroopa Liitu üles investeerima konkreetsetesse praktilistesse lahendustesse, esmajoones lennukeelutsoonide ning maapealsete turvaliste piirkondade rajamisse.

Putini sekkumine Süüria kriisi on Kelami arvates tüsistanud niigi plahvatusohtlikku olukorda, kuid seda enam on vajalik vältida libisemast uute poliitiliste pettekujutluste teele. 

"Assad kui ka Putin on kaotanud igasuguse usalduse," ütles Kelam. "Nad on osa probleemist, mitte selle lahendusest. Loota, et Assadi või Putini abiga on võimalik panna piir islamiäärmuslastele tähendab uskuda, et saatanat saab neutraliseerida Peltsebuliga.  Assadi karjääri järgmine etapp algab Haagi rahvusvahelise kriminaalkohtu ees."

Pöördudes eesistujariigi Luksemburgi ministri poole hoiatas Tunne Kelam, et EL peab Süüria konfliktile lahenduste otsimisel tõmbama selge punase joone: mis tahes kompromissi taotlemine Süürias ei tohi nõrgestada EL toetust Ukraina riigi terviklikkusele ega vesistada Minski kokkuleppe kriteeriume.