11.03. 2014 Euroopa ei ole mitte probleem, vaid lahendus

Dublin, 6 märts 2014

Majanduskasv, töökohtade loomine ja usalduse taastamine Euroopasse on peamised teemad Euroopa Parlamendi suurima, kristlikke demokraate ja konservatiive ühendava Euroopa Rahvapartei (ERP) fraktsiooni konverentsil täna ja homme Dublinis, Iirimaal.

Konverentsi peateema on majanduskasvu ja Euroopa vastu usalduse taastamine ning inimsõbraliku sotsiaalse turumajanduse uus programm.  Läbivaks teemaks on  seisukohavõtt Ukraina vastu toimunud agressiooni suhtes.


Eesti saadik Euroopa Parlamendis Tunne Kelam tunnustas ERP presidendi Joseph Dauli selget lähenemist Ukraina kriisile.  Joseph Dauli sõnul teeb ta valitsusjuhtidele ettepaneku Venemaa liikmelisuse peatamiseks niihästi Euroopa Julgeoleku- ka Koostöö organisatsioonis kui ka Euroopa Nõukogus.

Tunne Kelam: “Konverentsi peasõnumiks on usalduse taastamine Euroopasse.  On aeg teha realistlik järeldus, et Euroopa Liit pole mitte olnud niivõrd majandusprobleemide põhjustaja, vaid vastupidi – lahendus.“

Tunne Kelam, kes eile kohtus Iiri peaministri Enda Kenny’ga, ütles, et ERP  valimiseelse konverentsi korraldamine Dublinis edastab sümboolse sõnumi. ERP  valitsuse juhtimisel on Iirimaa väljunud sügavast kriisist, taastanud majanduskasvu ning oma rahvusvahelise usaldusväärsuse.  2013. aastal loodi Iirimaal 51,000 uut töökohta.  Sama on saavutanud ERP juhitud valitsused Lätis, Hispaanias ja Portugalis. 

“Iiri peaministri sõnul algab ühiskonna taastumine julgusest, järjekindlusest, õiglustundest, usalduslikust suhtlemisest kodanikega ning lõpeb heaolu kasvuga. Ilma julguse ja püsivuseta reformide teostamisel ning kodanike usalduse võitmiseta pole võimalik kriise vältida.  Iiri peaminister tunnustas eestlaste positiivset panust Iiri majanduse elavdamisel,” ütles Tunne Kelam.

ERP  konverentsil jõuti järeldusele, et Euroopa Parlamendi valimistel on ERP  peamisteks konkurentideks  sotsialistid ning äärmusvasakpoolsed (viimaste küsitluste järgi on vasakpoolsed tõusmas kolmandaks jõuks Euroopa Parlamendis, tõrjudes liberaalid neljandale kohale).

 

“Euroskeptikute read võivad küll kasvada, kuid neile pööratakse liigset tähelepanu, “ ütles Tunne Kelam.  “Euroopa Parlamendis on neil raske konstruktiivset poliitikat ajada.” 

Hetkel on ERP ning sotsialistid küsitluste jargi tasavägises heitluses, kuid ERP  usub, et Dublinis alanud kampaaniaga  saavutatakse maikuus võit.

 

Paralleelselt  toimuvale  Euroopa Rahvapartei kongressile oodatakse ligikaudu 2000  osalejat 39 riigist.  Isamaa ja Res Publica Liidu sõsarerakonna Fine Gaeli kutsel Iirmaale kogunenud Euroopa konservatiivid ja kristlikud demokraadid valivad homme oma kandidaadi Euroopa Komisjoni presidendi kohale.  Kongressil esineb homme kõnega ka Eesti delegatsiooni juht, Isamaa ja Res Publica Liidu esimees Urmas Reinsalu.


Euroopa Rahvapartei ühendab 73 paremtsentristlikku ja konservatiivset erakonda üle Euroopa. 

Euroopa Rahvapartei  274-liikmeline fraktsioon on kolmandat koosseisu järjest Euroopa Parlamendi suurim (36% kohtadest).