20.03. 2012 Euroopa Parlamendis näidatakse filmi Anna Politkovskajast

Täna õhtul näidatakse Brüsselis Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami algatusel  Marina Goldovskaja  dokumentaalfilmi "Vabaduse mõrkjas maitse".

2011. aastal valminud film räägib Moskva sõltumatu ajalehe "Novaja Gazeta" uurivast ajakirjanikust Anna Politkovskajast, kes vastandus teravalt Putini režiimile ning mõrvati 7. oktoobril 2006 oma korterimaja trepikojas.


Eesti saadiku Tunne Kelami sõnul on Anna Politkovskaja kirglik missioon tõe väljaselgitamisel ning riikliku vägivalla ohvrite õiguste ja väärikuse kaitsel saanud uue mõõtme pärast Venemaal toimunud hiljutisi parlamendi ja presidendi valimisi.

"Anna Politkovskaja kibe tõdemus oli see, et oma piiritu poliitilise apaatiaga jagab Vene ühiskond kaasvastutust Putini repressiivse poliitika eest,"  ütles Kelam.  "Täna, viis ja pool aastat pärast tema mõrvamist võib tõdeda, et Politkovskaja poolt meeleheite ja usuga külvatu on hakanud tärkama.  Vene ühiskond on ärganud kodanikuvastutusele ja vabadusele."

 

Euroopa Parlamendi president Martin Schulz saatis Tunne Kelamile ja filmi vaatajaile tervituse, milles avaldab head meelt filmi näitamise üle ning kahetseb, et ei saa sellest ise osa võtta. 

"Politkovskaja sulg võimaldas tuua kuuldavale nende häält,  kes ei saanud ise rääkida ning valgustas asju, mis oleksid muidu jäänud varjatuks. Tema absoluutne pühendumus tõele, õiglusele ja inimväärikusele, mis trotsis hirmutamist, inspireeris paljudes lootust," ütles Euroopa Parlamendi president oma läkituses.

 

Tunne Kelami algatusel võttis Euroopa Parlament 2006. aasta novembris vastu resolutsiooni Euroopa Liidu ja Venemaa suhetest pärast Politkovskaja mõrvamist.

Euroopa Parlamendi pressiruum Brüsselis kannab Anna Politkovskaja nime.