11.03. 2015 Kasjanov Euroopa Parlamendis: Nemtsovi mõrv on pöördepunkt

Endine Vene Föderatsiooni peaminister ning nüüdne opositsioonijuht Mihhail Kasjanov esitas Euroopa Parlamendi väliskomisjoni erakorralisel istungil Strasbourgis 11. märtsi hommikul oma nägemuse Venemaa hetkeolukorrast pärast Boriss Nemtsovi mõrva.

Kasjanovi hinnang oli ühene: tegemist on poliitilise mõrvaga. Ta lükkas täielikult tagasi Vene võimude viimase versiooni nagu oleks tegemist tšetšeeni islamistide kättemaksuga Nemtsovi väidetavalt islamivastaste väljaütlemiste eest. Kasjanovi sõnul see küüniline ning absoluutselt alusetu väide.


Kasjanovi väitel on Venemaal pärast Krimmi anastamist toimunud täielik pööre. Putini autoritaarne režiim on suubumas Mussolini-tüüpi klassikalisse fašismi. See tähendab mitte üksnes agressiooni teiste riikide vastu, vaid ühtaegu sõda omaenda rahva vastu, millesse kuulub opositsiooni käsitamine sisevaenlastena ja reetureina ning nende likvideerimine. 

Sanktsioonid väärivad Kasjanovi arvates täit toetust, meetmeid agressiooni eest vastutavate üksikisikute vastu tuleks laiendada. 

Pöördepunkt on võimalikult aga ka see, et Ukraina-vastase agressiooniga tegi Putin valearvestuse.  Ta lootis pääseda sama kergelt nagu aastal 2008 sõjas Gruusia vastu, millele juba kolm kuud hiljem järgnes suhete normaliseerumine Euroopa Liiduga. Ka praegu hellitab Putin veel lootust uuele "kompromissile", millega tunnustataks de facto tema uusi vallutusi, unustataks Krimmi annekteerimine ning "reaalpoliitika" pääseks taas maksvusele.

Ainus vahend Putini edasisi vallutusi tõkestada on kindlalt  ja üksmeelselt seista euroopalike põhimõtete ja rahvusvahelise õiguse järgmise eest. 

Kui Putinit ei peatata Ukrainas, siis on järgmised sammud silmnähtavalt ennustatavad - Transnistria ning Balti riigid. Putini kindralid ahvatlevad teda proovima NATO  kollektiivkaitse usaldusväärsust just Balti riikides.

Küsimusele, kas antud olukorras oleks mõtet üritada EL Vene delegatsiooni kohtumist  Duuma liikmetega, vastas Kasjanov üheselt:  sel pole mingit mõtet, kuivõrd Vene poole ainus eesmärk on kasutada selliseid kohtumisi oma propaganda tööriistana. „Nad on kurdid dialoogile ja teiepoolsetele argumentidele.“