18.03. 2014 Mistrali sõjalaevad tuleks anda NATO kasutusse Läänemerel

Euroopa Parlamendi saadik Tunne Kelam (IRL) tervitab Prantsusmaa välisministri sõnu Mistral-tüüpi rünnaklaevade Venemale üleandmise peatamise võimalikkusest, kuid möönab, et Prantsusmaa juhtkonnal tuleb tegutseda selles küsimuses viivitamatult.


„Olen tänulik Prantsusmaa Suursaadikule Eestis, kes IRLi poliitikute pöördumise tühistamaks Mistrali ründelaevade Venemaale üleandmise, viivitamatult Prantsusmaa juhtkonnale edastas. Ometi ootame Prantsusmaalt enamat - Mistralide müügitehingu viivitamatut peatamist,“ rääkis Kelam.

 

Kelami sõnul tuleks Prantsusmaal Mistralid anda kas või ajutiselt anda NATO käsutusse ning rakendada üht neist Läänemerel. See oleks tema hinnangul reaalne panus olukorra stabiliseerimiseks.

 

„Eilsed  Euroopa välisministrite kehtestatud sanktsioonid Venemaa suhtes on liiga nõrgad ega osuta tõsist tahet edasist agressiooni ennetada. Kuni meie liitlased seavad tugevamad karistusmeetmed sõltuvusse Venemaa järgnevaist provokatsioonidest, nagu ütles Prantsusmaa välisminister Fabius, siis provotseeritakse sellega üksnes Putinit oma plaanidega edasi liikuma,“ rääkis Kelam.

 

Kelam juhtis tähelepanu, et täna hommikul kuulutati Vene televisioonis uue ajastu algust, millega Venemaa on asunud oma ajalooliste territooriumide taastamisele. „On selge, et Venemaa agressioon jätkub.  Igasugune sõjaline koostöö  Euroopa Liidu liikmesriikide ja Venemaa vahel tuleb lõpetada viivitamatult.  See on sõnum, mida Euroopa Liit  võlgneb Ukraina rahvale, kui  ta soovib jääda usaldusväärseks,“ ütles Kelam.