06.05. 2014 Tunne Kelam kuulutas välja koolinoorte esseekonkursi võitjad

Tunne Kelam tunnustas täna Euroopa Parlamendi Infobüroos toimunud pidulikul autasustamistseremoonial parimaid esseekonkursil “Julgen mõelda –julgen tegutseda“ osalenud noori. Viiendat korda toimunud gümnaasiumide ja kutseõppeasutuste konkursi žürii kuulutas võitjateks Elina Libeki Kohila Gümnaasiumist, Karl Pütseppa Tartu Tamme Gümnaasiumist ja Tatjana Ignatenko Kohtla-Järve Maleva Põhikoolist. Äramärkimist vääris Margaret Pulk Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist.


Kelami sõnul lähtuti konkursi teema valikul hiljuti 20 aasta möödumisest põhiseadusliku riigikorra taastamisest Eestis. „Täitus vastupanuliikujate - julgete ja sihikindlate inimeste - pikaaegne eesmärk ja unistus: OMA RIIK. Veel mõned aastad enne seda tundus sellest mõtlemine rääkimata tegutsemisest peaaegu võimatu,” ütles Kelam.

Žürii esimehe, kirjaniku Arvo Valtoni sõnul üllatas üsna hea eesti keel ja korrektselt sõnastatud mõtlemine. „Need tööd näitasid, et on ikkagi mõnevõrra alusetu too kurtmine, et noored ei oska nüüd, interneti ja kirjalike lühitestide ajastul, enam rääkida ega heas lausestuses teksti kirja panna,“ lausus Valton.

Žürii liikme, kirjaniku Jelena Skulskaja arvates on kõige suurem tulemus see, et konkursi võitjad näevad essees kirjanduse žanrit, mitte ainult poliitikat või filosoofiat. Nad loevad raamatuid, nad märkavad maailma ilu, nad on rohkem kunstnikud, kui eelmiste aastate võitjad. „Meie esimene president oli kirjanik ja ma tahaks, et kunagi veel üks hea kirjanik saaks presidendiks“, märkis Skulskaja.

Žüriisse kuulusid ka ajakirjanik Viktoria Ladõnskaja, kirjanik Mihkel Kaevats ning Eesti Noorsootöö Keskuse nõunik Tarmo Kruusimäe.

Konkursi lõppvooru pääsesid ka Aneth Lvovs Pärnu Ühisgümnaasiumist, Henri Pill Rakvere Ametikoolist, Kirill Rodionov Narva Humanitaargümnaasiumist, Liis-Eleen Kalmer Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumist, Maris Pedaja Hugo Treffneri Gümnaasiumist, Oliver Karm Tallinna Saksa Gümnaasiumist ja Paula Palmiste Läänemaa Ühisgümnaasiumist.

Konkursile laekus kokku 56 esseed, neist 49 eesti ja 7 vene keeles. Parimad tööd pannakse üles Tunne Kelami ja Euroopa Parlamendi Infobüroo koduleheküljele. Esseekonkursi võitjad külastavad juuni algul Tunne Kelami kutsel Euroopa Parlamenti Brüsselis. Konkurss korraldati koostöös Euroopa Parlamendi Infobürooga.

Esseekonkursi võitjad Elina Libek Kohila Gümnaasiumist, Karl Pütsepp Tartu Tamme Gümnaasiumist ja Tatjana Ignatenko Kohtla-Järve Maleva Põhikoolist koos Euroopa Parlamendi saadiku Tunne Kelami ja žürii esimehe, kirjanik Arvo Valtoniga.