02.10. 2013 Tunne Kelam: Makedoonia liitumisläbirääkimisi tuleb alustada enne kevadisi Europarlamendi valimisi.

Europarlamendi (EP) liige Tunne Kelam külastas koos EP Makedoonia  sõprade saadikuühenduse juhi Martin Kastleriga 30. septembril ja 1. oktoobril Skopjet.

Tunne Kelam kohtus kahe päeva jooksul Makedoonia presidendi Gjorge Ivanovi, peaminister Nikola Gruevski, välisminister Nikola Poposki, parlamendi väliskomisjoni esimehe Antonijo Miloshoshki, Rahvusliku Eurointegratsiooni nõukogu eesistuja Radmila Shekarinskaga, parlamendi Euroopa asjade komisjoni esimehe Hajrula Misiniga ning EL Delegatsiooni juhi Aivo Oravaga.


Tunne Kelami hinnangul on Makedoonia EL pürgimuste tasalülitamine tema naabri Kreeka poolt omandamas pretsedenditut dimensiooni.

"EL laienemispoliitika usaldusväärsust ja dünaamikat õõnestab üha dramaatilisemalt asjaolu, et viimase viie aasta vältel on Euroopa Komisjoni ning EP soovitusi alustada Makedooniaga ametlikke liitumisläbirääkimisi blokeerinud ühe liikmesriigi vastuseis", tõdes Kelam.

See vastuseis pole seotud Makedoonia tegelike edusammude või probleemidega, vaid puudutab Kreeka eriseisukohta tema nime kasutamise suhtes.

Tunne Kelami sõnul on EP-s kasvamas rahulolematus senise ebanormaalse olukorra jätkumise puhul, mis võib suurendada regionaalseid pingeid ning luua täiendavat ebavõrdsust.

"Makedoonial on veel palju teha õiguskorra, meedia, poliitilise kultuuri küpsuse osas", ütles Kelam. "Kuid see riik on dünaamiliselt arenenud, saavutanud mitmete EL kriteeriumide osas enam edu kui mõnedki naabrid ning suutnud edukalt ületada 2012.a. detsembri poliitilise sisekriisi. Septembris kõigi parlamendierakondade alla kirjutatud ühismemorandum on jõuline kinnitus Makedoonia soovist jätkata eurointegratsiooni."

Tunne Kelami arvates esineb kõikjal eriarvamusi ja konflikte naabrite vahel, kuid see pole tõsine põhjus tõkestada ühe riigi teed Euroopa Liitu. Küsimus pole isegi Makedoonia lõplikus liikmelisuses, vaid tema liitumist ettevalmistava tee ametlikus alustamises.

Just EL-i liikmelisus on parim võimalus naabritevaheliste erimeelsuste ületamiseks samade väärtuste ja huvide alusel.

Eesti saadik kutsus Makedoonia kolleege üles mitte kaotama lootust.

"Ettevalmistused ja pingutused mida teete oma riigi viimisel EL tasemele on ennekõike teie endi, mitte EL huvides. Mida suuremad on teie edusammud, seda suuremat kasu toob see Makedoonia enda arengule. Ehtsaid saavutusi ei saa lõpmatuseni ignoreerida", ütles Kelam.