17.09. 2014 Üksnes tõhusad sanktsioonid Venemaale tagavad ehtsa rahu Ukrainas
16/09/2014
Tänasel Euroopa Parlamendi arutelul viimaste arengute kohta Ukrainas ja EL-Venemaa suhete teemal, kutsus väliskomisjoni liige Tunne Kelam oma sõnavõtus vaatama kõigepealt näkku reaalsusele.
"Ukrainas toimub agressioon, sõda ning sooritatakse sõjakuritegusid," ütles Kelam. "Asi pole sissetungides või mõnede Vene sõdurite avastamises Ukraina territooriumil, nagu mõned sooviksid uskuda."
„Selle tõkestamiseks vajame niihästi rahu kui ka sanktsioone. Euroopa Liidu dilemma möödunud nädalal oli see, kas vaherahu on hea põhjus, et uute sanktsioonidega viivitada või on hoopis tõhusad sanktsioonid vajalikud ehtsa rahu saavutamiseks.“
Kelami arvates ei hakka president Putin vabatahtlikult taganema oma neo-imperialistlikust programmist, mis laieneb kaugele Ukraina piiride taha.
Tunne Kelam osutas Vene suursaadikule Euroopa Liidu juures, Vladimir Tšižovile, kes hiljutises intervjuus Euronewsile väitis, et Krimmi kuulumine Ukraina koosseisu oli ajalooline hälve, mis on nüüdseks korrigeeritud.
"Ma pole kuulnud mingeid reageeringuid sellisele avaldusele," ütles Kelam. "Kui nii edasi läheb, siis võime homme kuulda näiteks president Putini suust, et Nõukogude Liidu poolt okupeeritud Balti riikide iseseisvuse taastamine oli samuti ajalooline hälve, mis tulevat korrigeerida."
„Just sellise homse vältimiseks vajame seda, et sanktsioonid täna tõhusalt toimivad.“
Kelami sõnul on uskumatu, et palju kuid pärast Krimmi sõjalist annekteerimist ning relvastatud sissetungi Ukrainasse toimib üha koostöö mitmete Lääne relvafirmade ja Venemaa vahel.
Eesti saadik juhtis tähelepanu asjaolule, et prantsuse Mistral tüüpi rünnak-aluste üleandmine Venemaale praeguses olukorras on absoluutselt vastuvõtmatu ning tähendaks Euroopa väärtuste ja solidaarsuse punase joone ületamist. Ta kutsus üles järgima Euroopa Parlamendi liikmete pakutud alternatiivi – Mistralid Euroopa Liidu poolt ühiselt osta ära.