28.06. 2012 Venemaaga viisavabaduse kehtestamise eelduseks on Vene õigusriikluse tugevnemine ning korruptsiooni vähenemine

27-29 juunil toimub Turus, Soomes, Euroopa Parlamendi suurima fraktsiooni, Euroopa Rahvapartei (ERP) väljasõiduistung, mille põhiteemad on Euroopa kasvustrateegia, Läänemere strateegia ning Euroopa Liidu jaVenemaa suhted.

Konverentsil esinesid Soome peaminister Jyrki Katainen,  Euroopa asjade ning väliskaubanduse minister Alex Stubb, Rootsi välisminister Carl Bildt, Soome siseminister Päivi Räsänen ja teised nimekad poliitikud. Alex Stubbi järgi on vaja üle saada viimsepäeva meeleoludest - iga kriis on võimalus ning Euroopa tuleb sellest tugevamana välja. Euroopa Liit on maailma suurim majandus ning kümne kõige konkurentsivõimelisema riigi hulgas on kuus Euroopa Liidu liikmesriiki. Stubbi sõnul on selge, et Euroopa Liit ei saa jätkata kõige madalamate ühisnimetajate tasandil.


Soome peaminister Jyrki Katainen rõhutas oma ettekandes, et majanduskasv ei ole vasakpoolsete uus avastus. Konservatiivsed jõud on kõigis oma algatustes taotlenud majanduskasvu. Selle parimaks garantiiks on Euroopa Liidu siseturu, eriti digitaalse siseturu elluviimine.  Samas võib turgude usalduse taastada ainult eelarve tasakaalustamine. Majanduskasvu elavdamine uute riiklike toetuste kaudu on Soome peaministri arvates ummiktee.  Katainen pidas perspektiivituks ka liikmesriikide finantskohustuste vastastikkust jagamist.

Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liige Tunne Kelam osales koos Soome siseministri Päivi Räsaneniga Läänemere strateegiat käsitleval debatil.

Kelam pidas oluliseks liikmesriikide vahelise koostöö ja koordinatsiooni tõhustamist, mis on oluline saavutamaks Läänemere strateegiaga kavandatud sünergiat. Eesti saadik rõhutas strateegia ühe prioriteedina kiire raudteeühenduse loomist Helsingist Berliini. “Me ei saa olla rahul Taanis ja Rootsis valitseva nägemusega nagu võiksid Põhjamaade transpordiühendused Euroopa südamesse kulgeda vaid Rootsi ja Taani kaudu.“

Tunne Kelam juhtis tähelepanu asjaolule, et Läänemere strateegia on mõeldud esmajoones Euroopa Liidu sisestrateegiana. Venemaa kaasamine on mitmes valdkonnas vajalik, kuid seda ei saa käsitada automaatsena ning see peab toimuma lähtudes ELi tingimustes ja väärtustest. Venemaaga viisavabaduse kehtestamise eelduseks on Kelami arvates Vene õigusriikluse oluline tugevnemine ning sealse korruptsiooni märgatav vähenemine.

Otseülekanne veebis ja konverentsi programm: www.eppgroup.eu

 

Lisainformatsioon Tunne Kelami büroo, tel: +372-5046754